Bob McEwen (kongresman USA) - principy kapitalismu a socialismu
5. 5. 2010
(výpisky z přednášky: Helena Laurichová, editace Helena Babická)
Pozn. Tento text se nesnaží ukázat rozdíly mezi pravicovými a levicovými stranami v ČR, ale obecné rozdíly mezi kapitalismem a socialismem. To, jak fungují či nefungují pravicové a levicové strany v ČR nic nemění na faktu, jak funguje a nefunguje obecný princip státního zřízení.
Svoboda říká, že člověk jako individuum má být silný. Socialismus říká, že stát má být silný.
A to je základní otázka při každých volbách v každé zemi na celém světě
- Politická svoboda a ekonomická svoboda je totéž:
Pokud vám stát vezme peníze, budete mít méně možností volby. Ztrácíte tak svobodu a stát nad Vámi získává moc.
Thomas Jefferson: „Svoboda znamená mít právo volby – čím více možností máte, tím více máte svobody.“ (Například to, co si můžete koupit - počty párů bot, auto, byt - zaleží na tom, kolik peněz máte. Pokud vám někdo jiný vezme peníze – tak máte menší možnost volby. Ztrácíte tím svobodu, z čehož logicky plyne, že máte nižší životní úroveň.)
Kontrolní otázka:
Komu se lépe vládne, chudým nebo bohatým? Co chce ten, kdo touží po moci - vládnout chudým nebo bohatým? Tj. ten, kdo touží po moci, si přeje abychom byli chudí nebo bohatí?!
- Způsob, jak myslí politici: Chtějí mít silnou pozici. Aby ji měli, musí mít moc nad lidmi. Aby ji měli, nepotřebují, abyste se měli dobře – protože lidem, kteří mají dost peněz, se špatně vládne.
Z toho logicky plyne, že čím větší má stát moc, tím větší je chudoba. Z toho zase plyne, že čím větší je svoboda lidí, tím se mají lépe.
Politici jsou velmi dobří obchodníci. Udělají to tak, že si myslíte, že se o vás postarají, že vám pomůžou z vaší tíživé situace. Ale oni vás chtějí jen přesvědčit, že pokud vy jim dáte víc moci, budete se mít lépe.
Kontrolní otázka:
Opravdu věříte tomu, co vám říkají?
- Když má člověk možnost vydělávat hodně, bude automaticky pracovat a produkovat víc, než když jsou jeho možnosti omezeny. Vyplývá to z lidské přirozenosti.
Kontrolní otázka:
Který národ bude bohatší – ten, kde jednotlivci pracují hodně, nebo málo?
- Socialismus ve své čisté podobě je, když má stát pod kontrolou vše - včetně výrobních prostředků. Takový stát má tak pod kontrolou všechny obyvatele a určuje, jakou životní úroveň budou mít.
Kontrolní otázka:
Věříte, že důvod, proč si stát přeje kontrolovat výrobní prostředky je, aby ochránil pracovní místa člověka a pomohl lidem?
- J.P. Getty: „Jediná cesta, jak být opravdu bohatý, je naučit se vydělávat peníze i když spíte.“ Když je příjem omezen výkonem jednoho jediného člověka, má své fyzikální hranice. Z toho plyne, že jediná cesta jak uspět, je pomoci uspět dalším lidem (dát dobrou práci dalšímu dobře pracujícímu člověku).
Kontrolní otázka: Když není mnoho fungujících (úspěšných) zaměstnavatelů, kdo zaměstná všechny zaměstnance? Je tedy v zájmu zaměstnanců přát zaměstnavatelům jen to nejhorší?
- Jediný způsob, jak na svobodném trhu uspět, je nabídnout výhody ostatním lidem s nejlepším výrobkem za nejlepší cenu. Tj. o tom, co je dobré, rozhodují lidé. V socialismu o tom, co je dobré, rozhoduje někdo shora a lidé se podřizují.
Kontrolní otázka:
Který ze systémů je výhodnější pro lidi?
- Všichni víme, že stát nemá někde na tajném místě plantáž, kde se pěstují peníze. Státní peníze, které se následně přerozdělují mezi lidi, stát musí někde získat. Základní způsob, jak stát přichází k penězům, jsou daně, které stát získá zase jen od lidí. Čím větší částku lidé společně vydělají, tím víc peněz plyne do státní kasy. Nejvíc do státní kasy logicky přispívají bohatí.
Kontrolní otázka:
Co se stane když stát bude likvidovat bohaté - podnikatele a dusit soukromé firmy (prosím nezaměňovat slovo „podnikatel“ se slovem „zloděj“, jak nás učí média. Za zloděje a tuneláře zodpovídají děravé zákony a nevýkonné soudy a policie, nikoliv ekonomický systém)
Kontrolní otázka č.2 :
Když se přerozděluje menší částka, jednotlivci dostanou od státu více nebo méně?
Kontrolní otázka č. 3:
Ještě věříte tomu, že ten, kdo slibuje, že přidusí podnikatele a obyčejným lidem přidá, mluví pravdu??
- Bob McEwen (kongresman USA): „V každé zemi jsou 2 druhy lidí – ti, kteří táhnou vozík a ti kteří se jen vezou.“
Ti, kteří se vezou, vždycky chtějí co největší výhody za co nejméně úsilí. Vědí, že když na ty, kdo na ně pracují (táhnou vozík), namíří pistoli, nese to sebou jistá rizika. Tak co udělají? Zvolí si vládu, která to za ně udělá. Ta pak zvýší tlak na ty, kdo táhnou (za škodolibého potlesku těch, kdo se vezou – jen ať zlý podnikatel trpí, ať vidí jaké to je, nebýt úspěšný a bohatý!). Tím se však rychlost vozíku postupně zpomalí nebo zastaví, tahoun případně opustí zemi a bude pracovat tam, kde má lepší podmínky. Těm kdo se vezou, zbudou jen oči pro pláč – není, kdo by na ně pracoval, vozík se zastaví.
Kontrolní otázka:
Koho volí typ lidí, kteří se rádi vezou? Komu se snaží zalíbit levicové strany víc – těm, kdo táhnou, nebo těm, kdo se vezou?
Z toho logicky plyne, že svobodný trh vytváří bohatství a socialismus chudobu. A to, že existují špatní pravicoví i levicoví politici, na této základní pravdě nic nemění.
- Neexistuje žádný přírodní zákon, který určuje, že ČR má mít nižší životní úroveň něž Rakousko – je jen jediný prokazatelný důvod: ČR mělo za posledních 40 let víc socialismu, než Rakousko.
- Vždycky když stát vám vezme lidem peníze a pak jim je zase vrací, vždy vrátí mnohem méně, než kolik vzal
- Stát se nikdy nemůže postarat o lidi tak dobře, jak oni sami. Každý myslí nejdřív sám na sebe a teprve pak na ostatní, tj.i stát.
Pokud si jdete něco koupit, záleží vám na kvalitě a na ceně. Když pošlete někoho, aby koupil něco pro někoho dalšího s tím, že to zaplatíte vy, nebude už ho nejspíš zajímat ani cena, ani kvalita. Jeho peníze to nejsou. Tomu se říká nákup třetí osoby.
Všechny nákupy, které dělá vláda, jsou nákupy třetí osoby. Oni „kupují“ něco pro nás za naše peníze. Z toho logicky plyne, že žádná vláda kdekoli na světě se nemůže postarat o vás a vaši rodinu lépe, než se o ní můžete postarat vy sami. Vláda by se neměla starat o lidi, ale měla by vytvářet co nejlepší prostředí k tomu, aby lidé byli schopni se o sebe postarat sami.
Například tam, kde v kapitalismu platíte lékaře, máte možnost regulovat to, jak dobře vás léčí (platit = přispívat, je samozřejmé že na drahé zákroky obyčejní lidé sami nemají prostředky). Když nebude lékař dobrý, máte právo zaplatit jinému. Když budou lékaři zdarma a všichni budou stejně placeni ze státní kasy jako tomu bylo za socialismu, budou mít nulovou motivaci být dobří a dobře vás léčit.
Kontrolní otázka:
Který doktor nabídne lepší péči pacientům – motivovaný nebo nemotivovaný?
- Definice: „Socialismus je demokratická společnost svobodných a rovnoprávných občanů, společnost politicky a hospodářsky pluralitní, v ekonomice s klíčovou rolí společenského vlastnictví."
Svoboda říká, že člověk jako individuum má mít moc. Socialismus říká, že stát jako celek má mít moc. Socialismus je, když má stát (potažmo vláda), pod kontrolou všechno, tj. že má pod kontrolou všechny lidi.
Kontrolní otázka:
Je svobodný ten, koho má někdo pod kontrolou?
- Když chce někdo pracovat méně a mít tak méně, mělo by mu to být dovoleno. Když chce někdo pracovat hodně a mít tak hodně, také by mu to mělo být dovoleno. Není nic morálního na tom, vzít tomu, kdo pracuje hodně a dát to tomu, kdo pracuje málo. Socialismus je jen laciná manipulace politiků za účelem získání podpory těch, kdo pracují málo, aby měli hodně politici.
Kontrolní otázka:
Chcete, abyste měli hodně vy, nebo aby měli hodně politici?
- Komunisté a socialisté by rádi, abychom uvěřili tomu, že nejsme tak chytří jako oni, a proto musí dělat rozhodnutí za nás. Používají k tomu speciální názvosloví, jako zajistíme pro vás levnější elektřinu, hezké bydlení, šťastný důchod. Zlo komunismu a socialismu je v tom, že to nutí lidi k závislosti. Nutí lidi k dostatečně přízemnímu životu, aby za slibem lepších zítřků šli přesně tam, kde je ti nahoře chtějí mít. Kdyby se lidé měli dobře, tak se na nějaké sliby mohou klidně vykašlat a budou si žít po svém. Když ale jdete do práce, z práce na vodku a spát, nemáte co ztratit. Můžete jen získat – a tak jako osel za mrkví jdete tam, kam někdo chytřejší potřebuje, abyste šli. Socialismus krade lidem jejich sny a naději, a z člověka, který je talentovaný a má obrovské schopnosti, udělá jen závislé zvíře. Jediný, kdo je pak opravdu za vodou, jsou ti, kdo stát řídí.
Kontrolní otázka:
Chcete být osel, který jde za mrkví?!