KSČM už zase přepisuje učebnice
Komunisté chtějí přepsat učebnice
- KSČM si stěžuje, že se děti učí o době komunistů jen negativně
- Nechtějí, aby na školách debatovali pamětníci
Po dvaceti letech od pádu totality by čeští komunisté znovu rádi přepisovali dějiny. Dnes už sice ze sebe nemohou na stránkách učebnic dělat hrdiny, snaží se proto alespoň zmírnit povahu totalitních zločinů.
Školský výbor KSČM včera přišel s prohlášením, že dějiny na školách se dětem vykládají zkresleně. S učiteli na školách chce debatovat o tom, jak by se měly v dějepise vyzdvihovat i "dobré skutky" komunistické vlády.
"Požadujeme objektivní poznávání a výklad dějin. Odmítněme jejich zkreslování v duchu nejhrubšího antikomunismu, provázené špínou a nenávistí," píše v prohlášení předsedkyně pražské KSČM, učitelka Marta Semelová, která ho včera zveřejnila na stránkách pražské
KSČM a rozeslala do škol i médií.
Komunistům se nelíbí, že učitelé zvou do tříd na besedy pamětníky, kteří byli vězněni za totality v kriminálech a dětem pouštějí dokumentární filmy z dob komunistické totality. Vadí jim také, že besedy o novodobých dějinách připravuje pro školy Konfederace politických vězňů, společnost Člověk v tísni nebo Ústav pro studium totalitních režimů.
"Dokument o procesu s Miladou Horákovou je neobjektivní a zkresluje dějiny," říká Marta Semelová, která se netají obdivem k někdejšímu prezidentovi komunistického Československa Klementu Gottwaldovi. O zkreslování dějin ve školách mluví i předseda KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. O školách, které zvou pamětníky, před časem v Lidových novinách napsal: "I takto goebbelsovsky je dnes možné na českých školách učit historii."
"Výzvy komunistů nás jen znovu utvrzují v tom, že ty dokumenty mají velký smysl a děti mají vidět autentické záznamy, co se tehdy dělo," podotýká Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni, která školám pomáhá organizovat besedy a poskytuje jim dokumentární filmy. Ty už má více než tisícovka českých škol.
Komunisti na besedách
Komunisté přicházejí se stížností o falšování dějin právě letos, kdy si Česko připomíná dvacáté výročí od pádu totality. Řada škol totiž připravuje vzpomínkové akce, promítání filmů, konference a semináře. Podle Marty Semelové by se jich ve školách měli zúčastnit ale také členové komunistické strany, aby děti získaly "objektivní" pohled na dějiny.
"To je nesmysl. Představte si, že byste do debaty o holocaustu přizvali kápa, který dozoroval v koncentračním táboře," oponuje Strachota. Ministr školství Ondřej Liška výzvy komunistů zcela odmítá. "Paradoxně komunisté, kteří výuku dějepisu desetiletí prznili, si chtějí stěžovat na falšování historie. Velmi podporuji nevládní organizace, aby školám programy o komunismu
nabízely," říká Liška. Právě nyní se také na ministerstvu školství připravují nové osnovy dějepisu pro gymnázia, na něž HN včera upozornily. Podle nich se mají učitelé více zaměřit na soudobé dějiny a dětem je vysvětlovat v kontextu a na příkladech dobových dokumentů. Komunistický pohled na věc by se ale do škol mohl také dostat. Zřizovatelem škol jsou totiž kraje a v jejich radách získali po loňských volbách komunisté větší vliv. "Jestli chtějí učitelé zvát do škol bývalé politické vězně, ať tam pozvou také bývalé komunisty," dodává člen KSČM a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Karel Konečný.
Převzato z: http://hn.ihned.cz/c3-33187060-500000_d-komuniste-chteji-prepsat-ucebnice